ABD’de İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini destekleyen tasarıya onay

19.07.2022 11:22 Haber Deposu: BBC Türkçe / (Fotoğraf: Temsili) ABD Temsilciler Meclisi, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sebebiyle iki ay ilkin NATO üyesi olmak için resmi başvuruda bulunan İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliklerini destekleyen karar tasarısını kabul etti.
Temsilciler Meclisi’nin 394 üyesi, tasarıya destek verdi. Cumhuriyetçi Parti’den 18 üye ise tasarıya ret ou verdi. Demokrat Parti’den 2, Cumhuriyetçi Parti’den 17 ise çekimser kaldı.
İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyesi olabilmeleri için ittifak üyesi 30 ülkenin tümünün parlamentolarının onayı gerekiyor. ABD’de Parlamento’nun onay süreci, Kurultay’nin üst kanadı olan Senato’nun onayıyla tamamlanmış olacak.
ABD Temsilciler Meclisi’nden geçen tasarıda ise İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üye olmak için aldıkları “zamanı sonucu” destekleniyor ve ittifakın öteki üyelerine de iki ülkeyi resmen desteklemeleri çağrısı yapılıyor. Tasarıda ek olarak NATO üyesi ülkelere ulusal gelirlerinin minimum yüzde 2’sini müdafa bütçelerine ayırmaları yönünde 2014 Galler Zirvesi’nde verdikleri taahhüde uymaları çağrısı da yapılıyor.
İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelikleri, Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgale başlamasıyla gündeme gelmişti. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, geçtiğimiz günlerde, savaşın bu yıl bitebileceği tahmininde bulunmuştu.
‘OLAĞANÜSTÜ İKİ YENİ ÜYE’
Temsilciler Meclisi’nde Demokrat Parti grubunun lideri Steny Hoyer, yaptıkları oylamayla “muhteşem iki yeni üyenin” Avrupa topluluğuna dahil edildiğini belirtti, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya kıymet katacaklarının altını çizdi.
Steny Hoyer, “İsveç ve Finlandiya NATO’nun ortak müdafa kabiliyetine katkıda bulunacak ve Baltık bölgesini Rusya tehdidine karşı daha güvenli hale getirecektir. Sadece onun da ötesinde iki ülke haiz oldukları değerler yardımıyla ittifakımıza da kıymet kazandıracaktır” dedi.
Hoyer, “Rusya, Ukrayna savaşını kaybetmeli” diye konuştu ve sözlerini şöyleki sürdürdü:
“Vlamidir Putin bu savaşı kazanmamalı. Yalnız Ukraynalılar ve gösterdikleri alışılmadık cesaretten, devlet başkanları Zelenskiy’nin liderliği ve cesaretinden dolayı değil…Özgür dünyanın, zorbalığın yargı süremeyeceği yönünde fazlaca net ve fazlaca kuvvetli bir bildiri vermesi gerekiyor.”
Kanada’dan İsveç ve Finlandiya’nın NATO katılımına onay

Son Dakika Haberler