Askerlik bölgeleri izahat zamanı 2022! MSB Ağustos celbi ne süre açıklanacak?

18.07.2022 10:00 Son Güncelleme: 18.07.2022 10:02 Ağustos celbini bekleyen asker adayları tarafınca askerlik bölgeleri izahat zamanı bilgisiyle ilgili son gelişmeler ile takip ediliyor. e-Devlet üstünden yükümlülere duyurulacak olan askerlik bölgeleri celp ve sevkleri ile ilgili Ulusal Müdafa Bakanlığı Askeralma Genel Müdürlüğü’nden izahat geldi. Ağustos ayı askerlik celp ve sevkleri ile ilgili izahat MSB tarafınca yapılmış oldu.
ASKERLİK YERLERİ NE ZAMAN AÇIKLANACAK?
Seçim ve sınıflandırma neticeleri 29 Temmuz 2022 tarihinde e-Devlet üstünden yükümlülere duyurulacak.
AĞUSTOS 2022 SINIFLANDIRMA DÖNEMİ DUYURUSU
1. Ağustos 2022 sınıflandırma döneminde silahaltına alınacak yedek subay aday talibi, yedek astsubay aday talibi ile er statüsündeki yükümlülerin askerlik hizmeti tercihi, sınıflandırma ve sevk işlemleriyle ilgili hususlar müteakip maddelerde açıklanmıştır. 2. Ağustos 2022 sınıflandırma döneminde silahaltına alınmak isteyen yükümlülerin, 31 Mayıs 2022 (dahil) geçmişine kadar yoklama ve askerlik hizmeti ile celp tercihini e-Devletten yada en yakın askerlik şubesine müracaat ederek yaptırmaları gerekmektedir. Yoklamasını yaptırdıkları halde askerlik hizmeti ile celp tercihini yapmayanlar, ertelemesi sona erenler ile dövizle/bedelli askerlik hizmeti kapsamından çıkartılanlar, mevcut bilgilerine nazaran Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacı dikkate alınarak sınıflandırma işlemine doğal olarak tutulacaktır.
3. 31.12.2020 (dahil) öncesinde yoklama işlemlerini yaptırdıkları halde çeşitli nedenlerle ertelenenlerden, 31.05.2022 (Dahil) geçmişine kadar ertelemesi sona erenlerin tekrardan yoklama ve askerlik hizmet tercihi ile celp tercihi yaptırmaları gerekmektedir. (Daha önceki sınıflandırma dönemlerinden haklarında sınıflandırma işlemi yapılarak ertelenenler hariç)
4. Seçim ve sınıflandırma neticeleri 29 Temmuz 2022 tarihinde e-Devlet üstünden yükümlülere duyurulacaktır. Yedek subay/astsubay adaylığına ayrılmış yükümlülerden, doğal olarak oldukları celp ve sevk döneminde 7179 sayılı Kanunda belirtilen mazeretleri olmaksızın bakaya kalanlar (daha önceki sınıflandırma dönemlerinde sınıflandırılanlar dahil) er statüsünde askere sevk edileceklerdir.5. Yedek subay/astsubay adayları ile erbaş/erlerin sevk tarihleri aşağıdaki tablodadır.
6. Tarama amaçlı PCR testi yapılmayacaktır. Yükümlüler sevk belgesini sevk tarihinin 10 gün öncesinden itibaren e-Devletten yada askerlik şubesinden alabilecektir.
7. Yükümlülere, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sisteminde bulunan adresi ile eğitim birliği arası esas alınarak yol ve iaşe bedeli ödenecektir. Yükümlüler kendilerine meydana getirilen ödemeleri kimlik belgeleri ile PTT şubelerinden yada PTT kartı ile PttMatiklerden alabileceklerdir.
8. Yükümlüler, askerlik hizmetleri süresince kullanmak suretiyle banka kartları bulunmuyorsa herhangi bir banka şubesine başvurarak hesap açtırabilecek ve banka kartı temin edebileceklerdir.
9. Sevk belgesini almayanlar ile almış olduğu halde sevk edilmiş olduğu derslik okulu/eğitim merkezlerine katılmayanlar bakaya işlemine doğal olarak tutulacaktır.
10. 7179 sayılı Askeralma Kanununun 27’nci maddesi gereğince bu duyuru yükümlülere bildiri mahiyetindedir.
11. Yükümlüler bu duyuru metnine https://msb.gov.tr/Askeralma web adresinden ve TRT teleteksten ulaşabileceklerdir.
MEB iller arası yer değişiklik yapma müracaat zamanı: MEB il içi atama neticeleri ne süre açıklanacak?

Son Dakika Haberler