Bolu’da zehirlenen 7’si yoğun bakımda 32 şahıs tedavide

20.07.2022 14:29 Son Güncelleme: 20.07.2022 14:31Haber Deposu: DHA Kurban Bayramı’nın son gününde çoğunluğu çocuklar olmak suretiyle karın ağrısı, mide bulantısı ve kanlı ishal görüldü. Hastaneye götürülen çocuklar ve yetişkinlerin ilk belirlemelere gore zehirlendiği belirlendi. Tetkikler sonucu çocuklarda bağırsak enfeksiyonu tespit edildi. Bazı hastalarda ishal sebebiyle böbrek yetmezliği de başladı. Durumu ağırlaşan 10 çocuk, Ankara’daki çeşitli hastanelere sevk edilerek yoğun bakıma alındı. Toplamda 63 şahıs rahatsızlanırken, bunlardan tedavisi tamamlanan 31 şahıs taburcu edildi. Şu anda 7’si yoğun bakımda olmak suretiyle 32 kişinin tedavisi sürüyor.
SU DEPOSU İLAÇLANDI, VAKALAR ARTTI
Ziraat ve Orman İl Müdürlüğü ve Halk Sağlığı İl Müdürlüğü ekipleri de evlatların içtiği su ile yediği yiyeceklerden numune aldı. Sıhhat Bakanlığı’ndan hususi bir ekip de zehirlenmenin nedenini belirlenmesi için Bolu’ya gelmiş olarak araştırma başlattı. Öte taraftan zehirlenme vakalarında sayının artmaya devam etmiş olduğu öğrenildi. Benzer şikayetlerle hastanelere yeni başvurular oldu. Ayrıca köye içme suyunu elde eden depo ise boşaltılarak dezenfekte edildi. İlaçlı dezenfekte işleminin peşinden suların kaynatılıp, kullanılması yönünde uyarı yapılmış oldu. Ek olarak su deposunu besleyen kaynaklardan da numuneler alındı.
‘SU KAYNAKLI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ’
İncelemelerin devam ettiğini belirten Bolu Valisi Erkan Kılıç, “Sıhhat Bakanlığı’ndan da görevliler geldi. Bizim ekiplerimiz ile araştırma yapıyorlar. Nereden kaynaklandığı noktasında çalışılıyor. Su kaynaklı olarak düşünüyoruz. Fakat tam olarak netleşmedi. Sonuçların çıkması, birkaç gün sürer” dedi. Vali Kılıç, “Şu anda hastanelerde 32 şahıs var, taburcu olanlar da var. Bolu ve il dışındaki hastanelerde 32 şahıs tedavi altında. Geçtiğimiz haftalarda yaşanmış olan sel ve su taşkınlarından dolayı suya mikrop karışmış olabilir diye düşünüyoruz. Fakat tam olarak netleşmedi” diye konuştu.
‘DÜN AKŞAM SULAR TEMİZLENDİ’
Köyde imamlık icra eden Akıllı Yeşiller, “Cumartesi günü bayramdan sonrasında halk içinde karın ağrısı ve ishal görülmüş. Cumartesi günü Sıhhat Müdürlüğü yetkilileri muhtarımızla geldi. Sulardan tahlil alındı. Daha oldukça çocuklarda görülüyor. Büyük insanlarda daha hafifçe geçmiş olduğu sadece kanlı ishal olduğu söylendi. Sıhhat Müdürlüğü ekipleri depodan ve yaylalardan çözümleme aldılar. Dün akşam sular temizlendi. Dezenfekte edilip, klorlandı. Dünden beri şebekede su yok. Akşam hususi yönetim tarafınca su getirildi. Saat 03.00’e kadar halka su dağıtıldı. İnşallah çocuklarımıza bir şey olmaz. Her ailede yok. Iyi mi bir şey bulunduğunu anlamadık” ifadelerini kullandı.
KENDİSİ TABURCU OLDU, OĞLU YOĞUN BAKIMDAN ÇIKTI
Rahatsızlandıktan sonrasında taburcu olan İbrahim Arslan da kendi çocuğunun yoğun bakımdan düzgüsel servise alındığını anlatarak, “İlk ilkin çocukta karın ağrısı, kusma ile başladı. Sonrasında ishale döndü. Kanlı ishal oldu. Birkaç kere acile gittik. En sonunda evladı yoğun bakıma aldılar. Buradan Ankara’ya sevk ettirdik. Bağırsaklardan meydana gelen bir enfeksiyonun böbrekleri batkı ettirdiğini öğrendik. Şu anda çocuk Ankara’da. Yoğun bakımdan dün çıktı. Düzgüsel servise alındı. Şu anda da diyalize girip, çıkıyor. Niçin kaynaklandığı mevzusunda hemen hemen informasyon alamadık” dedi. 
BAŞHEKİM KENDİRLİ’DEN AÇIKLAMA
Ankara Üniversitesi Cebeci Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tanıl Kendirli: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi ve Çocuk Nefroloji Servislerinde Bolu’daki kanlı ishal ve bu ishalle ilişkili böbrek yetmezliği tablosu ile başvuran 6 hasta izlenmektedir. 3 hasta yoğun bakımda, 3 hasta Çocuk Nefroloji Servisinde izlenmektedir. Hastalardan 5’inin diyaliz ihtiyacı olmuştur.

Son Dakika Haberler