Borell: Rusya dünyadaki açlığın sebebidir

18.07.2022 20:14 Haber Deposu: İHA Dinlence öncesi senenin son AB Dışişleri Bakanları toplantısı Belçika’nın başkenti Brüksel’de yapılmış oldu. Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi ve Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Josep Borrell, AB Dışişleri Bakanları toplantısı sonrası basın toplantısı düzenledi. Görüşmede ele alınan mevzular hakkında konuşan Borrell, “Her geçen gün Rusya sivilleri vurmaya devam ediyor. Muharebede cinsel suçların da işlendiği bilgilerini alıyoruz. Rusya, Ukrayna’nın buğday rezervinin ihracını engelliyor. Rusya dünyadaki açlığın sebebidir” dedi.
AB’den Ukrayna’ya 500 milyon euroluk ek askeri yardım
Rusya’nın dünyada enerji ve besin krizine niçin olduğuna dikkat çeken Borrell, “Ukrayna devletini yok etmek istiyor. Bakanlarımız oy birliğiyle bağımsızlık ve özgürlük harbinde Ukrayna’ya yakın desteğe devam etmeye karar verdi. Ukrayna daha çok silaha muhtaç. Cenk sürüyor. Sulh destek programımız çerçevesinde 500 milyon euro özgür bırakılacak” dedi. “Yaptırımlar netice veriyor”
Rusya’ya yönelik yaptırımlar mevzusunda çalışmaya devam ettiklerini aktaran Borrell, yaptırımların işe yaradığını ve Rus ekonomisinde ağır ekonomik zorluklara niçin bulunduğunu ifade ederek, “Dinlence sonrası Ukrayna’nın AB üyeliği süreci için lüzumlu olan düzeltim adımlarını ele alacağız” dedi.
AB’nin almış olduğu tedbirlerle petrol fiyatlarının düştüğünü iddia eden Borrell, “Aldığımız yaptırım kararlarıyla petrol fiyatlarını cenk öncesi oranlara düşürdük” ifadelerini kullandı.
AB’den Latin ABD ve Karayip açılımı
Latin ABD ve Karayipler bölgesi için yeni ilişkiler geliştirmek istediklerini belirten Borrell, “Meksika ve Şili tecim ve özgür bölge anlaşmaları çerçevesinde bazı engellerin kaldırılmasına karar verildi” dedi.
Dışişleri Bakanları Toplantısı çerçevesinde dijital dış ilişkiler mevzusunda AB olarak daha etken olmaya karar verildiğini belirten Borrell, AB’nin teknolojik mücadelesine destek vereceğini söylemiş oldu. Borrell, ek olarak yakın bir gelecekte İsrail ile tekrardan Ortaklık Konseyi toplantılarına da başlanacağını bildirdi.

Son Dakika Haberler