Estonya’da yeni hükümet kuruldu – Son Dakika Dünya Haberleri

18.07.2022 23:36 Haber Deposu: İHA Estonya’da Başbakan Kaja Kallas’ın geçtiğimiz hafta çekilme etmesinin peşinden yeni hükümet kuruldu. Düzeltim Partisi lideri Kaja Kallas tekrardan başbakan olurken, koalisyonun öteki üyeleri ise merkez solda yer edinen Toplumcu Parti ve Anavatan Grubu oldu. Koalisyon ortaklarının her birinin 5’er bakanla temsil edilmiş olduğu 15 bakandan oluşan yeni kabine, Estonya parlamentosunda yemin ederek göreve başladı. Buna bakılırsa başbakanlık, gömü, müdafa, ziraat ve toplumsal koruma bakanlığı Düzeltim Partisi’ne, dışişleri, eğitim ve bilim, hakkaniyet, kamu yönetimi, girişimcilik ve bilişim bakanlığı Anavatan Grubu’na, içişleri, sıhhat ve emek harcama, çevre, kültür, iktisat ve altyapı bakanlıkları ise Toplumcu Parti’ye verildi.
Haziran ayında hükümet düşmüştü Estonya Merkez Partisi (Keskerakond) ile Düzeltim Partisi’nin oluşturduğu bundan önceki koalisyon hükümeti geçtiğimiz haziran ayında Başbakan Kallas’ın Estonya’nın temel değerlerine karşı etken etkinlik gösterdikleri nedeni öne sürülerek Estonya Merkez Partisi’nin 7 bakanını görevden almasıyla düşmüştü. Kallas yapmış olduğu açıklamada, “Avrupa’daki güvenlik durumu Estonya’nın çıkarlarını parti çıkarlarının üzerine koyamayan Merkez Parti ile işbirliğinin devam etmesine olanak tanımıyor. Estonya’nın ortak değerlere dayalı işleyen bir hükümete her zamankinden daha çok ihtiyacı var” ifadelerini kullanmıştı.
Yeni hükümet gelecek yıl mart ayına kadar vazife meydana getirecek
Bakanların görevden alınması ile azınlık hükümetiyle yönetilen ülkede Başbakan Kallas, Anayasa gereği yeni hükümetin kurulabilmesi için geçtiğimiz hafta çekilme etmişti. 2018’den bu yana partisine liderlik eden 44 yaşındaki Kallas, başbakanlık koltuğuna ise 2021 senesinde oturmuştu. 101 sandalyeden oluşan Estonya parlamentosunda yeni hükümet gelecek yıl mart ayında yapılacak genel seçimlere kadar vazife meydana getirecek.

Son Dakika Haberler