Hırvatistan’dan Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç’in ziyaretine engel

17.07.2022 18:53 Haber Deposu: İHA Hırvatistan ve Sırbistan içinde diplomatik kriz çıktı. Hırvatistan, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç’in 2. Dünya Savaşı’nda toplama kampı olarak kullanılan ve on binlerce Sırp’ın öldürülmüş olduğu Jasenovac’ı ziyaret edeceğini “resmi olmayan kanallar” üstünden öğrendikleri nedeni öne sürülerek söz mevzusu ziyarete izin vermedi. Hırvatistan Dışişleri Bakanı Gordan Grlic Radman gazetecilere verdiği demeçte, Hırvat hükümetinin ziyaretten resmi olarak haberdar edilmemiş olmasının “kabul edilemez” bulunduğunu belirterek, “Dışişleri Bakanlığı, yabancı yetkililerin herhangi bir ziyaretini planlarken, ziyaretin zamanı, niteliği ve programının her iki tarafın resmi kontakt ve anlaşmasına doğal olarak olması icap ettiğini vurgulamak ister” dedi. Bunun düzgüsel bir gezinsel seyahat olmadığına vurgu icra eden Radman, söz mevzusu ziyareti yapanın bir ülkenin en üst makamında yer edinen cumhurbaşkanı olduğuna dikkat çekerek, “Bunu bir provokasyon olarak görüyoruz” diye konuştu.
Sırbistan’dan Hırvatistan’a tepki Hırvatistan’ın sonucu Sırbistanlı yetkililer tarafınca “skandal” olarak nitelendirildi. Sırbistan İçişleri Bakanı Aleksandar Vulin yapmış olduğu açıklamada, bundan bu şekilde tüm Hırvat yetkililerin Sırbistan’a yapacakları herhangi bir transit geçişlerini yada düzgüsel ziyareti bildirmek zorunda kalacaklarını ifade ederek, Hırvat yetkililerin ziyaretlerinin ve transit geçişlerinin “hususi denetim rejimi” altında olacağını belirtti.
“Hareket özgürlüğünün acımasızca ihlali”
Sırbistan Başbakanı Ana Branabiç ise, “Bu, Avrupa ve uygarlık karşıtı bir karar ve hareket özgürlüğünün acımasızca ihlaliydi” ifadelerini kullanarak, “İlişkilerimizin gelecekte iyi mi görüneceğini bilmiyorum. Bu ürkütücü bir ileti gönderiyor” dedi.
Sırbistan’dan Hırvatistan’a nota
Sırbistan Dışişleri Bakanı Nikola Selakovic düzenlemiş olduğu basın toplantısında, Hırvatistan’ın Belgrad Büyükelçiliğine nota gönderildiğini belirterek, gönderilen notanın teslim alınmadığını aktardı. Hırvatistan’ın Vuçiç’in ziyareti hakkında almış olduğu sonucu “korkulu” olarak nitelendiren Selakovic, Sırbistan’ın da Hırvatistan’a karşı önlemler alacağını deklare etti.
Geçtiğimiz yıl aralarında bakanlarında yer almış olduğu 700’den fazla Hırvat diplomatın resmi bir bilgilendirme yapmadan sorunsuz Sırbistan’a girdiğini hatırlatan Selakovic, Vuçiç’in yalnız Jasenovac’daki anıtı ziyaret etmeyi planladığını altını çizdi.
Vuçiç’den fotoğraflı gönderme
Vuçiç ise, Hırvatistan’ın sonucu sonrası toplumsal medya hesabı üstünden Jasenovac Anıtı’nın bir fotoğrafını paylaşarak, “Sen (Hırvatistan) yalnız işini yap! Sırp halkı yaşayacak ve asla unutmayacak!” ifadelerini yer verdi.
Jasenovac’ta 83 binden fazla şahıs öldürüldü
İkinci Dünya Savaşı esnasında 1941’de Nazi müttefikleri tarafınca Hırvatistan’ın Jasenovac şehrinde kurulan toplama kampında aralarında Hırvat, Sırp, Yahudi ve Romanların bulunmuş olduğu 83 binden fazla şahıs öldürülmüştü. Kamp, 1945’te kapatılmıştı.
Sırbistan-Hırvatistan ilişkileri
Sırbistan-Hırvatistan arasındaki gerginlik, eski Yugoslavya’nın dağılmasının arkasından bağımsızlığını duyuru eden Hırvat hükümetine bağlı birliklerle Sırp kontrolü altındaki Yugoslav Halk Ordusu ve mahalli Sırp güçleri içinde gerçekleşen 1991-1995 yıllarındaki Hırvatistan Bağımsızlık Savaşı bu yana devam ederken, söz mevzusu harpte 10 binden fazla insan yaşamını kaybetmişti.

Son Dakika Haberler