İzmir için ‘orman yangını’ uyarısı: Önümüzdeki 3 gün tehlikeli

15.07.2022 14:11 Haber Deposu: DHA Karaköy mevkisindeki Alaçatı Barajı civarlarındaki makilikte, 13 Temmuz’da saat 13.30 sıralarında yangın çıktı. Eski İzmir yolu kenarında Taşlıtepe Devlet Ormanı’nda, Orman Genel Müdürlüğü’ne ve bir kişiye ilişik 2 hektarlık makilikte çıkan yangın, rüzgarın da etkisiyle kısa sürede yayıldı. Alevlerin tehlike arzettiği İzmir-Çeşme otoyolu tedbir amacıyla trafiğe kapatıldı, sürücüler Zeytinler gişelerinden İzmir-Çeşme eski yoluna yönlendirildi. Yangınla ilgili 7 şahıs gözaltına alındı. Şüphelilerden 5’i ifadelerinin peşinden özgür bırakıldı. Öteki 2 kişinin ise işlemleri sürüyor.
AYNI GÜN 2’NCİ YANGIN
Karaköy mevkisindeki alevleri söndürme emek harcamaları sürerken, aynı gün saat 18.00 sıralarında bu kez Ovacık Mahallesi’nde orman yangını çıktı. Takımlar, buradaki yangına da 2 dakika içinde ilk müdahaleyi yapmış oldu. Ovacık Mahallesi’ndeki 2 sitede oturanlar, önlem amaçlı tahliye edildi. Takımlar, gece süresince hem Karaköy mevkisinde hem de Ovacık’taki yangınlara müdahale etti. Havadan ve karadan müdahale ile yangınlar dün sabah saatlerinde denetim altına alındı. Her iki yangında toplam 120 hektarlık makilik ve ormanlık alan ziyan oldu. Alevlerin tekrardan canlanmaması için her iki bölgede de soğutma çalışmalarının sürdüğü bildirildi.
VALİDEN ‘YANGIN’ UYARISI
İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger de ihtimaller içinde yangınlara karşı uyararak “Kıymetli İzmirliler; Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine nazaran, bugünden başlayarak önümüzdeki 3 gün süresince İzmir ve çevresinde meteorolojik açıdan orman yangını tehlikesi öngürülmektedir. Lütfen, yangına mahal verecek her türlü eylemden kaçınalım, ciğerlerimiz yanmasın” dedi. 

Son Dakika Haberler