Koronavirüs BA.5 varyantı nedir, emareleri neler? BA.5 varyantı 5 mühim semptomu!

2019’un son aylarında yaşamımıza giren koronavirüs (Covid-19) tekrardan kendisini gösterdi. BA.5 varyantı, pandeminin başlamasından ortalama iki buçuk yıl sonrasında ortaya çıktı. Daha bulaşıcı sadece daha azca öldürücü Omicron varyantından sonrasında BA.5 varyantı etkili olmaya başladı. Koronavirüs emareleri omicron alt varyantı BA.5’in kendisini göstermesiyle uzmanlar tarafınca değerlendirildi.
KORONAVİRÜS BA.5 VARYANTI NEDİR, BELİRTİLERİ NELER?
Uzmanların yapmış olduğu araştırmaya bakılırsa öksürük, ateş, burun akıntısı, bitkinlik şeklinde semptomlar yeni varyantın emareleri içinde içeriyor.
BA.5 varyantının daha süratli yayılmış olduğu ve aşılara karşı da daha dirençli olduğu öğrenildi. Uzmanlar BA.4 ya da BA.5 ile enfekte olan kişilerin Delta yada koronavirüsün öteki varyantları ile enfekte olanlara kıyasla tat ve koku duyularını yitirme yada nefes darlığı yaşama olasılıklarının daha düşük bulunduğunu belirtiyor.
New York Times’ta yer edinen habere bakılırsa, bu varyantın beş temel semptomu bulunuyor.
Öksürük
Burun akıntısı
Boğaz ağrısı
Bitkinlik
Baş ve kas ağrıları
BA.5 VARYANTI GÜN GÜN BELİRTİLER
0. GÜN
Enfeksiyon, koronavirüs bulaşmış biriyle yakın temastan sonrasında adım atar. Bir şahıs konuştuğunda, şarkı söylediğinde, öksürdüğünde yada hapşırdığında, Covid parçacıkları taşıyan tükürük damlacıkları etrafa salınır. Virüs miktarı duruma bakılırsa değişim gösterir.
1., 2. VE 3. GÜN: KULUÇKA
Sars-CoV-2 vücudumuzun ilk hücrelerini salgın etmeyi başardıktan sonraki adım, tesir alanını genişletmek. İstila edilen her hücre binlerce kopya saldıkça, virüs organizmada daha oldukca aşama kaydediyor. Virüsün varlığının tespit edilemediği bu sessiz evrim süreci kuluçka olarak biliniyor.
Brezilya’daki Todos pela Saude Enstitüsü’nde bilimsel araştırmacı olan Virolog Anderson F. Brito, “Yeni varyantların kuluçka süresinin azaldığını fark ettik” diyor.
4. VE 14. GÜN: SEMPTOMLARIN BAŞLANGICI VE GELİŞMESİ
Virüs üst solunum yollarında, kısaca burun, ağız ve boğazda ilerlerken, sonunda ona karşı hücum başlatan bağışıklık sistemiyle karşılaşır.
İlk müdafa hattı, Çin’deki Zhejiang Üniversite Hastanesi’nde iki araştırmacı tarafınca 2021’de piyasaya sürülen bir makalede detaylandırıldığı şeklinde nötrofiller, monositler ve “organik öldürücüler” olarak adlandırılan hücreleri ihtiva eder.
Zaman içinde, viral istilaya daha organize şekilde karşılık veren T lenfositleri ve antikorları özgür bırakan B lenfositleri şeklinde öteki bağışıklık birimleri devreye girer.
15. GÜN VE SONRASI: BİTİŞ
Koronavirüs ile ilk temastan ortalama iki hafta sonrasında, bağışıklık sistemi çoğu zaman “savaşı kazanır”. Aşılar buna destek oluyor, bu sebeple vücudun müdafa mekanizmasının patojenle temas etmeden ilkin bile onunla savaşmak için “eğitilmesini” sağlar.
Bazı durumlarda ise, virüs akciğer şeklinde yaşamsal organlara ulaşmayı başararak ciddi iltihabi durumlara neden olur. Bu durumlar çoğu zaman acil müdahale gerekir ve ölüm riski yükselir.
Bununla beraber, iyileşen hastalar için bile semptomların aylarca, hatta senelerce sürdüğü uzun soluklu Covid riski var.
Bu durum hala belirsiz olsa da, ABD Hastalık Denetim ve Önleme Merkezi (CDC), koronavirüslü kişilerin yüzde 13,3’ünün semptomlarının bir ay yada daha uzun süre devam ettiğini tahmin ediyor.
Ek olarak CDC’ye bakılırsa, hastaneye gitmesi ihtiyaç duyulan Covid hastalarının yüzde 30’undan fazlası altı ay sonrasında hala bitkinlik ve nefes alma problemlerinden kaygı ve eklem ağrısına kadar çeşitli rahatsızlıklar yaşıyor.

Son Dakika Haberler