Los Angeles’ta su devriyesi – Dünya Haberleri

İklim değişikliği tüm dünyada aşırı sıcak ve kurak sezonun uzamasına niçin olurken bu durum birçok yerde günlük yaşamı etkiliyor. Şiddetli kuraklığın yaşandığı ABD’nin Los Angeles kentinde yeni kurulan bir birim, vatandaşların ne kadar su israf ettiğini denetlemek için her gün devriyeye çıkıyor. Baraj gölleri ve nehirlerde su seviyesinin zamanı düşük seviyelere gerilediği kentte, haftada iki seferden fazla çim sulamak yasak.
SU İSRAFINA CEZA
Özgürlük’te yer edinen habere bakılırsa su israfına 200 ila 600 dolar içinde değişen para cezaları uygulanan kentte, beş ihlalden sonrasında ilgili haneye su arzı kısıtlanıyor. Şehir idaresi, aslolan amaçlarının ceza kesmek değil, devriyelerle vatandaşların alışkanlıklarını değişiklik yapmak bulunduğunu söylüyor. Haziranda su talebinin önceki senenin aynı ayına bakılırsa azaldığına dikkat çeken yetkililere bakılırsa, uygulama netice veriyor. ÇİMLER SÖKÜLÜYOR
Öte taraftan su durumu kötüleştikçe şehrin peyzajı da değişiyor. Yemyeşil çimleriyle meşhur kentte bunların yerini çöl iklimine uygun bitkiler alıyor. Peyzaj şirketi G3 Garden Group’a bakılırsa konutların tükettiği suyun yüzde 50’den fazlası peyzaj için harcanıyor. Los Angeles’ta bahçelerdeki çimlerin daha azca su talep eden bitkilerle değiştirilmesine yönelik program yürütülüyor.
DÜNYANIN GÜNDEMİ İKLİM KRİZİ
40 ülkeden temsilciler, iklim değişikliği gündemiyle Berlin’de buluştu. İki günlük zirvede, kasım ayında Mısır’da yapılacak BM toplantısı öncesi varlıklı ve yoksul ülkeler arasındaki iklim yardımı anlaşmazlıklarının çözümüne çalışılıyor. Berlin’deki zirveye Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sisi de katılıyor.
İklim acil durumu duyuru eden Pasifik ülkeleri, Internasyonal Hakkaniyet Divanı’nı iklim değişikliğine karşı tedbir almaları için devletleri zorlamaya çağırdı. İklim krizini “varoluşsal tehdit” olarak gören Pasifik ülkeleri mahkemeye, “devletlerin yükümlülüklerini belirleme” çağrısında bulunmuş oldu.
İngiltere’de üçüncü oylama sonucu belli oldu: Rishi Sunak, yarışı gene önde tamamladı

Son Dakika Haberler