Menopoz sürecinin yan etkilerini azaltmak için yapılması gerekenler

Menopoz döneminde yumurtalıklardaki folikül miktarı azalarak östrojen üretiminin azalmasına niçin oluyor. Zaman içinde östrojen üretimi kesiliyor ve tane döngüsü bitiyor. Menopoz sürecinden sonrasında üreme olmuyor. Menopoz her kadının yaşayacağı durumlardan olsa da tesirleri tedirginlik yaşanmasına niçin oluyor. Op. Dr. Mehmet Bekir Şen, bilhassa 45-55 yaş arasındaki hanımlarda çoğunlukla rastlanan menopozun hafifçe geçirilmesi noktasında mühim tavsiyelerde bulunmuş oldu.
ATEŞ BASMASI EN ÇOK YAŞANAN BELİRTİDİR
Bayanların 45-55 yaş içinde karşılaşmış olduğu menopozun ani ateş basmaları, aşırı terleme, regl düzeninde ortaya çıkan farklıklar benzer biçimde durumlarla kendini gösterdiğini belirten Op. Dr. Şen, bayanların menopoza kati olarak girdiğinin göstergesinin ise 12 ay süresince kesintisiz tane periyodu yaşamamaları ve hormonal olarak östrojen düzeylerinin belirli bir seviyenin altında olması bulunduğunu söylemiş oldu. Op. Dr. Şen, “Menopoz başlangıcı son regl olarak bilinir ve bundan bir iki yıl ilkin ise düzensizlikler yaşanmaya adım atar. Bilhassa ateş basması ise hanımefendiler tarafınca en oldukça yaşanılan emaredir. Hatta bu durum kişileri gece uykudan uyandıracak şekilde de yaşanabilir ve uyku düzensizliği yaratabilir. İdrar kaçırma, yaparken yanma ya da çoğunlukla çıkma, vajina kayganlığının azalması, cinsel isteksizlik, kilo alımı ve de yaşlanma korkusu ile birlikte gelen ruhsal etkisinde bırakır rastlanan öteki olaylardır. Bazı hanımefendiler ise herhangi bir emare olmadan menopoz sürecini atlatabilir” dedi. EGZERSİZ VE YOGADAN YARDIM ALIN
40 yaş altı hanımlarda görülen menopoza, belirli parametrelerin de olması halinde erken menopoz denildiğini ifade eden Op. Dr. Mehmet Bekir Şen, önlenemeyen bir mevzu olmasına karşın geciktirmenin sıhhatli bir yaşamla mümkün bulunduğunu altını çizdi. Menopozu hafifçe geçirmeyi sağlayacak önerileri de açıklayan Op. Dr. Şen, “Menopozun naturel bir süreç bulunduğunu kabul edin ve vücudunuzla barışık olmaktan vazgeçmeyin. Dengeli ve sıhhatli beslenmenin önemini ihmal etmeyin. Tertipli bir halde meydana getirilen egzersiz ve yogadan yardım alın. Bu durumu tek başınıza atlamak yerine ailenizin ve de arkadaşlarınızın desteğiyle ilerleyin. Eğer ihtiyacınız bulunduğunu düşünüyorsanız ruhsal destek almaktan çekinmeyin. Böylece kabullenmeniz daha kolay hale gelecektir. Ek olarak bu süreçte biyoeşdeğer hormon yerine koyma tedavileri, hekim kontrolünde östrojen tedavileri ve bitkisel desteklerden yarar görmeniz bir fazlaca yüksek. Bu süreçte hekim kontrolleri atlanmamalı. Yaşanılan emareler kesinlikle başvurulan uzmanla paylaşılmalı. Yapılacak testler bu zamanda oldukça mühim” diye konuştu.

Son Dakika Haberler