Şeker kamışı nedir? Şeker kamışının yararları nedir?

Şeker kamışı nedir?
Şeker kamışı insanoğlunun en eski zamanlarında günümüze kadar kullanılan eski çağ bitkilerinden birisidir. Bilhassa şeker kamışının ihtiva ettiği yoğun karbonhidrat sebebi ile tadı oldukça yumuşatıcıdır. Bundan dolayı eski zamanlarda insanoğlu daha oldukça içeceklerini tatlandırmak için şeker kamışı kullandığı görülmüştür. Şekere kamışının ailesi buğdaygiller ailesine aittir.
 Temel olarak şeker kamışının da oldukça büyük bir kısmını karbonhidrat olduğu bilinmektedir. Şeker kamışı kullanım alanları daha oldukça tropikal iklim kuşakları olarak bilinmektedir. Fakat unutulmaması ihtiyaç duyulan şeker kamışının oldukça duyarlı bitkiler olmadığı şu demek oluyor ki nerede ise sıcaklığı uygun olan her alanda yetişebilir. Bilhassa boylarının ortalama olarak 2 metre olması sebebi ile şeker kamışı sıkça tercih edilir. Şeker kamışları temel maddesinden günlük kullanım olan şeker maddesi elde edilir.
Şeker kamışının yararları nedir?
Şeker kamışının en oldukça malum özellikleri içinde antioksidan oluşu gelmektedir. Bu yüzden şeker kamışı birçok yaygın hastalıktan korunmanın en bilindik yoludur. Şeker kamışının kullanımı çoğu zaman sıcak suyun içinde kaynatılması ile meydana gelmektedir. Soğuk algınlığı ve öteki kış hastalıklarına karşı bire bir olarak etkili organik ilaçtır.
 Eski zamanlardan beri birçok hastalığın çözümünün şeker kamışı olduğu bilinmektedir. Şeker kamışının kaynatılması ile elde edilmiş suyunun içilmesi ile idrar yollarının açılmasını sağlamaktadır. Şeker kamışının bu faydası yardımıyla böbreklerde taş oluşumunun önüne geçilmiş olunur. Fakat her şeyin fazlası zarar olduğu şeklinde şeker kamışı için de bu durum geçerlidir.
Fazla şeker kamışı suyunun tüketilmesi böbreklerde hastalık oluşmasına niçin olmaktadır. Şeker kamışının suyunda karaciğerde etkili olan birçok sıvı ve mineral bulunur. Günlük yaşamdan alınan ilaç benzeri birçok ağır kimyasaldan karaciğer yorulur. Ve şeker pancarı bu yorulmasının önüne geçerek ciğerlere güç kazandırır. Bilhassa karaciğerin kendini yenileyen bir yapısı olduğundan vücut ve ciğerler için şeker kamışı şarttır. Fakat kesinlikle şeker kamışının kullanımına dikkat edilmesi gerekir.
Şeker kamışının kullanım alanları nerelerdir?
Şeker kamışının her alanda kullanımı sağlanan bir bitkidir. Şeker kamışın en mühim özelliği günlük gıdalara katılan şekerin yapımında kaynak olmasıdır. Ek olarak şeker kamışı önceleri daha oldukça şekere dönüştürülmeden kullanılmaktadır. Son zamanlarda değişen teknolojinin ve ortalama yüz yıl öne sanayinin gelişmesi ile bu ala artmıştır. Mesela bazı kimyasal maddelerin etken maddesi olarak şeker kamışı kullanılmaktadır.
Yada günlük olarak yenilen yemeklerin pek çoğunda şeker kamışı yardımıyla oluşmuştur. Bayanların ve adamların ortak olarak istenmeyen türlerden kurtulmalarının ortak yolu olan ağdanın da temeli şeker kamışıdır.
Ek olarak şeker kamışının posası ve sapları hayvancılık sektöründe sıkça kullanılmaktadır. Şeker kamışı posası hayvanların sağlığı ve hayvanların verimli olması için son aşama mühim bir besindir. Bilhassa son yıllarda artan besi hayvancılıkları yardımıyla şeker kamışı posasının kullanımı da artmıştır.
Şeker kamışı iyi mi yetişir?
Şeker kamışının yetişmesi için ilk olarak iklim koşulları önemlidir. Fakat zor koşullar bitkisi olduğundan birçok alanda yetişmesi mümkün olarak görülmektedir. Şeker kamışı yetiştiriciliğine en uygun alanlar kıyı kesimleridir. Fakat getirisi azca olduğundan başka gıda yetiştiriciliği tercih edilir. Bundan dolayı daha oldukça iç ve orta kesimlerde şeker kamışı yetiştiriciliği görülmektedir.
Şeker kamışı bilhassa kâğıt ve öteki günlük kullanım alanlarında kullanılmaktadır. Şeker kamışının yetiştirilmesi için en mühim evre am olgunluk anında toplanılması olmaktadır. Ek olarak şeker kamışı yetiştirildikten sonrasında da posasının çıkarırken son aşama dikkatli olunmasında yarar vardır.

Son Dakika Haberler