SON DAKİKA: Ulusal Müdafa Bakanı Akar’dan ‘tahıl koridoru’ ve ‘dörtlü toplantı’ açıklaması

 
Akar başkanlığında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kuvvet Komutanları, Bakan Yardımcıları ve birlik komutanlarının katılımıyla video telekonferans toplantısı gerçekleştirildi.
Kuvvet ve Ordu Komutanlarının yanı sıra yurt içi ve dışındaki birlik komutanlarının devam eden faaliyetlere ve sahadaki son duruma ilişkin bilgiler paylaşmış olduğu görüşmede talimatlar veren Bakan Akar, “Türk Silahlı Kuvvetleri yoğun bir dönemden geçiyor. Şu ana kadar büyük bir başarıyla bizlere verilen görevleri yerine getirdiniz. Bundan dolayı hepinizi kutluyorum. İnşallah bundan sonrasında da aynı ciddiyet ve samimiyetle, diyalog ve koordinasyon içinde faaliyetleri yürütmek suretiyle bizlere verilen görevleri başaracağız” ifadelerini kullandı. Terörle mücadelenin kararlılıkla devam ettiğini vurgulayan Akar, “Son olarak terörist etkisiz hale getirilinceye kadar artan bir sertlik ve ritmde, taarruzi bir ruhla teröristleri kaynağında etkisiz hale getirmek amacıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diye konuştu. 
 Başta Suriye ve Irak olmak suretiyle tüm komşuların sınırlarına saygılı şekilde faaliyetlerin devam ettiğini aktaran Akar, “Pençe Kilit Operasyonumuz büyük bir başarıyla devam ediyor” dedi. Şehitlere Tanrı’tan rahmet, yaralılara şifa dileklerini ileten Akar, şunları söylemiş oldu:
“Başta PKK/YPG, DEAŞ ve FETÖ olmak suretiyle tüm terör örgütleri ile mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Bu konudaki politikamız oldukça açık, net. Yoğun mücadelemiz devam edecek. PKK/YPG, DEAŞ ve ötekiler ile arazideki mücadelemiz sürerken FETÖ ile mücadelemiz ilk günkü benzer biçimde, şu demek oluyor ki 16 Temmuz 2016’da ne ise, aynı ciddiyet, içtenlik, dikkat ve hassasiyetle devam ediyor. Bunun haricinde bir şey asla düşünülemez. Son bir yıl içinde FETÖ ile bağlantısından dolayı 1980 kişinin ilişiği kesildi. FETÖ’den temizlendikçe gücümüzün arttığını görüyoruz. Bunun de en somut örneği Mehmetçiğin yapmış olduğu başarıya ulaşmış operasyonlar ve kara, deniz ve havada gerçekleştirdiği tatbikatlardır.”
TAHIL KORİDORU
Tüm dünyayı etkileyen tahıl krizinin çözümüne yönelik Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gerçekleştirdiği diplomatik emekler ve direktifleri kapsamında sürdürdükleri faaliyetlere de değinen Akar, bu kapsamda ilgili bakanlık ve kurumların birçok ikili toplantı icra ettiğini belirtti.
Son olarak 13 Temmuz’da Türkiye, Rusya Federasyonu ve Ukrayna müdafa bakanlıkları askeri heyetleri ile Birleşmiş Milletler heyeti içinde İstanbul’da dörtlü toplantı yapıldığını hatırlatan Akar, toplantı kapsamında Ukrayna ve Rusya Federasyonu askeri heyetlerinin ilk kere BM mensupları ile birlikte aynı masa çevresinde bir araya geldiğini altını çizdi. Bakan Akar,   “Tahıl ve besin maddelerinin taşınması için bir plan üstünde, genel prensipler üstünde anlaşmaya varıldı. Bunun somut uygulama planına dönüşmesi için gayretlerimizi sürdürüyoruz. Bu hafta içinde bununla ilgili bir toplantı yapılması olası. Bu kapsamda İstanbul’da bir harekat merkezinin kurulması, liman çıkış ve varış noktalarında ortaklaşa kontrollerin yapılması ve intikal rotalarında seyir emniyetinin sağlanması benzer biçimde temel teknik hususlar söz mevzusu” açıklamalarında bulunmuş oldu.
 
 

Son Dakika Haberler