Suudi Bakan: İsrail İle ittifak gündemde değil

Ferhan ek olarak, Suudi Arabistan’ın hava sahasını İsrail uçaklarına açma kararının İsrail’le diplomatik ilişki kurulduğu anlamına gelmediğini de kaydetti.
‘ARAP NATO’SU YOK’
Biden’ın geçen cuma İsrail’den yapacağı uçuştan saatler ilkin ülkenin hava sahası, İsrail’den gelen tüm uçakları kapsayacak şekilde sivil uçuşlara açılmıştı. Cidde’deki yoğun maratonu değerlendiren Ferhan, bir süredir dile getirilen, Orta Doğu’da NATO benzeri bir askeri ittifak kurma fikrine uzak olduklarını belirtti. Ferhan, “Arap NATO’su diye bir şey yok, zirvede de böyle bir durum konuşulmadı” dedi.
O ADALAR NEDEN ÖNEMLİ
Mısır’la daha ilkin varılan anlaşmaya İsrail itirazını çekince Kızıldeniz’deki Tiran ve Sanafir adaları Suudi Arabistan’a geçti. Adalar Kızıldeniz’deki trafiği denetim ve İsrail’in buradaki tek limanı Eilat’a erişim için tehlikeli sonuç önemde. Suudi Arabistan adaları Gezim için kullanacağını söylüyor. Riyad’ın 1957’den beri üstünde hak iddia etmiş olduğu adalarda vazife meydana getiren sulh gücü askerlerinin çekileceği açıklandı. Adalar halihazırda mercan resiflerini ziyaret etmek isteyen dalgıçlar tarafınca ziyaret ediliyor.
İsrail, 1956’daki Süveyş Krizi esnasında adaları işgal etmişti, Mısır kontrolünü 1978’te geri almış olduğu adaları 2016’da Suudi Arabistan’a devretmişti. Başlangıçta Suudi Arabistan’ın olan adalar 1950’lerde Mısır’a kiralanmıştı.
İsrail, gelecek yıl Suudi Arabistan’a direkt hac uçuşları planlıyor

Son Dakika Haberler