Tansiyonu ne düşürür, iyi mi düşer? Tansiyonu düşürmek için yapılması gerekenler

18.07.2022 17:24 Son Güncelleme: 18.07.2022 17:26Haber Deposu: Cnnturk.com Yüksek gerilim birçok sıhhat sorununa yol açabilmekte ve tedbir alınması ihtiyaç duyulan bir durumdur. Diyetisyen Ceysi Kazado, “Yüksek tansiyonu düşürmek için hangi gıdalardan faydalanabiliriz, tansiyonun yükselmesini engellemek için nelerden kaçınmalıyız” sorularına yanıt verdi.
Yüksek gerilim (hipertansiyon), damarın içindeki kanın damar duvarına yapmış olduğu yüksek basınca denir. Yüksek gerilim sebebiyle organları besleyen damarlarda tıkanma, genişleme yada yırtılma meydana gelebilir. Gerilim yüksekliği birçok değişik sıhhat sorununa yol açacağı için düşürülmesi büyük bir öneme haizdir.
TANSİYONU YÜKSELTEN ŞEYLER NELERDİR?
Aşırı kiloluluk
Yoğun stres altında olma
Fazla alkol tüketimi
Fazlaca tuzlu gıda tüketimi
Ağrı kesici ilaçlar
Fazla çay, kahve tüketimi
Sigara kullanımı
TANSİYON NASIL DÜŞÜRÜLÜR? Yüksek gerilim problemi olan kişilerin doğan yöntemlerle tansiyonlarını düşürebilmeleri için yapmaları ihtiyaç duyulan bazı işlemler şöyleki…
Ilk olarak başınızı soğuk bir suyla sudan geçirin.
Soğuk su sinirlerinizi uyaracağı için tansiyonun düşmesine destek olacaktır.
Eğer kendinizi iyi hissediyorsanız soğuk bir duşa da girebilirsiniz.
Limonlu su ise en etkili gerilim düşürme şekillerinden bir tanesidir. Bir bardak suyun içine bol miktarda limon sıkıp bir güzel için.
Tuz ve tuz içeren gıdalardan kesinlikle uzak durulmalıdır. Hazırlanan rejim programlarında en mühim unsur tuz miktarıdır, tuz minimum seviyede tüketilmelidir.
Sarımsak tüketimi de tansiyonun düşmesinde etkili olacaktır.
Tertipli olarak pancar tüketimi ise içindeki nitrattan dolayı tansiyonunuzun yükselmesine engel olacaktır.
Tertipli olarak antioksidan besinler tüketilmelidir.
 
 

Son Dakika Haberler