Zelenskiy, Ukrayna Güvenlik Servisi Başkanı ve Ukrayna Başsavcısını görevden aldı

18.07.2022 00:02 Haber Deposu: İHA Ukrayna’da üst düzey adlar görevden alındı. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy toplumsal medya hesabı üstünden yapmış olduğu açıklamada, “Ukrayna Güvenlik Servisi ile beraber Ukrayna Soruşturma Bürosu Kırım Özerk Cumhuriyeti’ndeki SBU Ana Müdürlüğünün eski Başkanı gözaltına alındı. Bu kişinin görevden alınmasının tamamen haklı gerekçeleri vardı. Bu kişinin vatana ihanet şüphesine dair deliller toplandı. Suçun tümü belgelenmiştir. Bu zamanda ve daha ilkin yapmış olduğu şeylerin tümü uygun bir halde değerlendirilecek” ifadelerini kullanarak, Ukrayna Güvenlik Servisi Başkanı (SBU) ile Ivan Bakanov ve Ukrayna Başsavcısı Irina Venediktova’yı görevden aldığını bildirdi.
“Vatana ihanet ve ortaklaşa iş faaliyetlerine ilişkin 651 ceza davası kaydedildi” Herson ve Harkov kentlerindeki kolluk kuvvetlerinin çalışmalarını incelediğini aktaran Zelenskiy, “Bugün itibarıyla, savcılıkların, yargılama öncesi soruşturma kurumlarının ve öteki kolluk kuvvetlerinin çalışanlarının vatana ihanet ve ortaklaşa iş faaliyetlerine ilişkin 651 ceza davası kaydedildi. 198 ceza yargılamasında ilgili kişilere suçlamada bulunulmuş oldu” dedi.
“Savcılık ve SBU’nun 60’tan fazla çalışanı işgal altındaki topraklarda kaldı ve devletimize karşı çalışıyor”
Bilhassa Savcılık ve SBU’nun 60’tan fazla çalışanın Rus işgali altındaki topraklarda kaldığını ve Ukrayna’ya karşı çalıştığını ifade eden Zelenskiy, “Devletin ulusal güvenliğinin temellerine yönelik bu türden bir takım kabahat ve Ukrayna güvenlik güçleri ile Rusya’nın hususi servisleri içinde kaydedilen bağlantılar ilgili liderlere fazlaca ciddi sorular yöneltiyor. Bu soruların her biri uygun cevaplar alacaktır” dedi.
Zelenskiy, Donbass’ta düşen Malezya uçağını hatırlattı
Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitriy Medvedev’in, Ukrayna’nın, Kırım’ı geri alması ve Kırım köprüsüne hücum yapma ihtimaline karşı bunun kıyamet günü olacağı sözlerine yanıt veren Zelenskiy, “Bugün Rusya tarafınca Ukrayna için kıyamet hakkında tutarsız sözler duydum. Doğal ki asla kimse bu şekilde korkutmaları kabul etmeyecektir. Rusya’nın, Donbass semaları üstünde Malezya Boingini yok etmesinin yıl dönümü. 298 şahıs açık bir terör saldırısıyla öldürüldü. 80’i çocuktu. O süre bile Rusya bu yolu izliyordu” ifadelerini kullanarak, Rusya’nın internasyonal mahkemelerde yargılanması icap ettiğini altını çizdi.
Zelenskiy, yayınladığı kararname ile ek olarak Oleksiy Symonenko’yu Ukrayna Başsavcısı olarak atadı.

Son Dakika Haberler